MUSTAFA KEMAL ATATÜRK ÖLÜMSÜZ LİDERİMİZİN SOY AĞACI

ATATÜRK’ÜN SOYAĞACI

ATATÜRK’ün doğum tarihi 4 ocak 1881 salı akşamı doğmuştur.Ali Rıza efendi 1839’da Selanik’te doğmuş, 1893’te vefat etmiştir.Zübeyde hanım 1857’de Langaza kasabasında doğmuş 1923’te vefat etmiştir.Ali Rıza efendi ile Zübeyde hanım evlenmek için nüfus kaydını Göztepe’ye yaptırmışlardır ve 1871’de evlenmişlerdir.Atatürk’ün 6 kardeşi daha vardır… Fatma-Ahmet-Ömer-Naciye-İsmet-Makbule Toplam 7 kardeşten sadece Mustafa Kemal Atatürk ve Makbule hanım kalmıştır. Diğerleri genel olarak difteri’den çok küçük yaşlarda vefat etmişlerdir.

ATATÜRK’ÜN BABA TARAFI: Büyük babası: Kızıl Hafız Ahmet Efendi, Babaannesi:Ayşe hanımdır. Büyük babası’nın erkek kardeşi: Hafız Mehmet Efendi Büyük babası’nın kız kardeşi:Nimete Hanımdır.Ali Rıza Efendi’nin kardeşleri Nimeti-Mustafa-Hatice-Emine

ATATÜRK’ün BABA TARAFI: Aydın, Söke Kocacık yörüklerindendir. Sökeye’de Konya civarından geldikleri bilinmektedir daha eski bir değişle söylersek Kızıl Oğuz Yörükleri Adı ile anılır.Atatürk’ün büyük babası’nın Makedonya’daki evi de Türkçe ismi hiç değiştirilmeden duran, Osmanlı Türkleri’nin bulunduğu, daha çok Türkçe’nin konuşulduğu Kocacık Köyüdür. Osmanlı’nın Türkleştirme çalışmaları doğrultusunda Makedonya’ya gönderilmişlerdir.Sonrasında ise Aile’nin bir kısmı Selanik’e göç etmiştir.

ATATÜRK’ÜN ANNE TARAFI:Atatürk’ün dedesinin babası: İbrahim Ağa*Atatürk’ün dedesinin annesi:Ematullah Hanım Atatürk’ün dedesi: Sofuzade Feyzullah Efendi Atatürk’ün anneannesi: Ayşe (Atatürk’ün anneanne ve babaanneleri’nin ismi aynıdır) Atatürk’ün Annesinin Kardeşleri Hasan-Hüseyin Ağa-Hatice-Zehra

Dayısı Hasan’ın çocukları Abdurrahman Aldırma-Hatice Sümerin soyu bugün Osmaniye’de hala devam etmektedir.Atatürk’ün Annesi’nin Soyu Karaman’a dayanmaktadır.Sonrasında ise Osmanlı’nın Türkleştirme çalışmaları doğrultusunda Selanik, Langaza kasabasına gönderilmişlerdir.

Ali Rıza Efendi’nin Sülalesinden Bugün Hala Hayatta Olanlardan bazıları.Salih Erbatu-Yenigün Eke-Niyazi Olcay-Nermin Kanıpak-Nevin Anul-Ayşe Öz Amar-Oytun Söğütlügil-Yurdakul Altay-Güneş Yorgancı-Müberra Erbatur Baba Tarafından 184 kişi bulunmuştur.Zübeyde Hanım’ın Sülalesinden Bugün Hayatta olanlardan bazıları.Serap Kuzulu-Ağca Kuzulu-Hatice Kuzulu-Figen Aldırma-Feyzullah Aldırma-Hatice Sümer Anne Tarafından 103 kişi bulunmuştur.

Kaynak olarak Genel Kurmay Arşivi Yönetiminden ALİ GÜLER: Atatürk’ün Saklanan Seceresi Kitabı kullanılmıştır. Arşivden belgeler sunularak hazırlanmış bir kitaptır ve her iddanın cevabı belgelerle kanıtlanmıştır.

2.Kaynak ise Emekli İmam Mehmet Ali Öz Beyin 2,5 Yıllık araştırmaları sonucu Atatürk’ün soyağacı ve hayatı ile ilgili bulduğu 20 bin belgeyle hazırlanmış 2014’yılında satışa sunulan.Mustafa Kemal Atatürk’ün Soy Kütüğü (Osmanlı Arşiv Belgelerine Göre )İsimli Kitabından yararlanılmıştır.Bu kitapta’ da her iddanın belgeleri ve Arşiv numaraları vardır

Yazar: baskan

İzmir Yunus Emre Yörük Türkmen Dernek Başkanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir