1.Uluslararası Yörük Türkmen Çalıştayı Çeşme’de Düzenlendi

Derneğimiz Öncülüğünde İzmir ilinde bulunan 18 dernek ile işbirliği yaparak, Yörük Türkmen Çalıştay’ını yapmış bulunmaktayız. 

11 Ocak’ta açılışı yapılan çalıştaya, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekci, Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli,Yunus Emre Yörük-Türkmen Derneği Başkanı Nihat Erçetin, Ege Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Metin Ekici ve İzmir Demokrasi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bedriye Tunçsiper konuşmacı olarak katıldı.

Yunus Emre Yörük-Türkmen Derneği Başkanı Nihat Erçetin, etkinlikte yaptığı açılış konuşmasında bütün Yörük-Türkmen derneklerinin başkanlarının özverili bir şekilde çalışmalarını yürüttüğünü belirterek “Her dernek başkanın uykusuzluğu da, yorgunluğu da başkan olmanın onuru olarak gördü ve çok şeyler yaptı. Fakat ortak çalışmalar ve çalıştaylar ikinci planda kaldı. Bir elin nesi var, iki elin sesi var atasözümüzde olduğu gibi, yapılan her başarılı iş göldeki bir damla oldu ama gölü doldurmadı.
Bir dernek, çevresindeki diğer derneklerle iş birliğine girmeden belirli ölçüde bir başarı sağlayabilir. Biz, birlik olmanın ve bir arada olmanın önemini kavrayan 19 derneğin başkanı, artık diyoruz ki “Amacımız bir çatı altında olmak değil, amacımız ‘Bir gönülde olmak’. Her dernek kendi yöresinde başarılı işlere imza atsın; ama bazı sorunların çözümünde dernekler “ben-sen” kaygısına düşmeden bir araya gelmeyi bilsin. Bu çalıştay İzmir ilindeki pek çok derneğin bir arada olabilme, ortak başarıya ulaşabilme isteğinin bir yansımasıdır.” şeklinde konuştu.

Erçetin, “Ülkemizin hemen hemen her şehrinde bizim gibi yaşayan, bizimle aynı değerleri paylaşan, bizim gibi gülen, ağlayan Yörük-Türkmenler var.
Derneklerin çalışkan temsilcileriyle ortak çözümler üretmek, birbirimizi tanımak, yalnız olmadığımızı görmek istiyoruz. Bu çalıştay her şeyden önce bizim birbirimizi tanımamızı, başarılarımızla gurur duymamızı, acılarımıza birlikte ağlamamızı sağlayacak.” diyerek çalıştayın Yörük-Türkmenler ve dernekler için önemini vurguladı.

Yazar: SalihTaner

Chef

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir